Ağlamaklı sesler ve inlemeler köpeklerin arzularını, heyecanlarını, acılarını, streslerini dile getirmelerinin bir yolu. Köpeğiniz ağlamaklı sesler çıkarıyorsa mutlaka size bir şey söylemeye çalışıyor olabilir. Peki köpeğimizin tam olarak ne demek istediğini nasıl anlayabiliriz?

Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Veteriner Dr. Murat Akbaş, köpeklerin sızlanmasının yaygın nedenleri ve mızmızlanmanın nasıl durdurulacağı konusunda şu bilgileri verdi:

“Köpeğiniz aşırı derecede mızmızlanıyorsa, nedenini öğrenmeye çalışmak en iyisidir. Köpeğinizin dahil olmadığı bir şey yapıyorsanız, (bir telefon görüşmesi, işe odaklanmak, başka bir evcil hayvanla ilgilenmek gibi) sızlanmalar meydana gelebilir.

Köpeğim mızmızlanarak bana ne anlatmak istiyor

Köpeğiniz sizden yürüyüş, yemek veya oyuncak gibi bir şey isterse, size söylemek için sızlanabilir. Can sıkıntısından dikkatinizi çekmek için sızlanabilir. Bir köpek endişeli veya korktuğunda da sızlanır.

Birçok köpek hasta veya acı çekiyorsa sızlanır. Köpeğiniz çok mızmızlanıyorsa ve diğer nedenleri ortadan kaldırdıysanız, veterinere gitmelisiniz.

Mızmızlanma nasıl durdurulur?

Köpeğinizi sızlandığı için asla cezalandırmayın veya bağırmayın, saldırgan davranışlara yol açabilir. Köpeğinizin isteğine hemen teslim olmayın. Her seferinde teslim olursanız, sonunda mızmız bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Gerçek bir ihtiyaç olmadığından eminseniz, sızlanmasını görmezden gelmek en iyisidir.”

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir